POGOVORI
INTERVJU Z
AROMATERAPEVTKO
NINO MEDVED
“Čut voha je zelo skrivnosten čut in šele v zadnjem času je znanstvenikom uspelo vsaj približno “razkrinkati” njegovo delovanje. Vohamo ves čas, tudi kadar spimo. “

Od nekdaj sem bila zelo dojemljiva za vonje, a se z njimi nisem zavestno ukvarjala. Ko sem zavila v trgovinico Enflerauge v New Yorku in povohala vrtnico, neroli, bergamotko, se mi je zdelo, kot da potujem - ne samo v druge kraje, temveč tudi v druge časovne dimenzije. Velik premik pa se je zgodil, ko sem začela eterična olja uporabljati v vsakdanu - moje razpoloženje se je spremenilo, stres velikega mesta me je manj obremenjeval.
Nekaj mesecev sem delala v trgovini Enfleurage, kjer so imeli delavnice različni aromaterapevti in parfumerji. Ko sem se vrnila v Slovenijo, sem se vpisala v zagrebško šolo za aromaterapevte, nato pa nadgrajevala znanje s številnimi spletnimi tečaji, na konferencah, sejmih … Aromaterapijo sem nadgradila s študijem parfumeristike in naravne kozmetike.

Kot rečeno, vonji vplivajo na naša čustva in um. Človek je od nekdaj uporabljal vonje v ritualih, celo za spreminjanje stanj zavesti. Rastlina z vonjem komunicira z okolico in vonj rastlin na zelo subtilen način komunicira z nami, z našo podzavestjo.
Čut voha je zelo skrivnosten čut in šele v zadnjem času je znanstvenikom uspelo vsaj približno “razkrinkati” njegovo delovanje. Vohamo ves čas, tudi kadar spimo. Vonj vpliva na različne dele možganov, posebej na limbični sistem, kjer se hranijo naša čustva in spomini. Prav zato je vonj močno povezan s spominom in ko povohamo nek vonj, ki ga poznamo iz preteklosti, lahko v hipu prestopimo v drug čas. Pojavijo se lahko tudi čustva, povezana s tem dogodkom.
Z vonjem lahko vplivamo na razpoloženje, kognitivne sposobnosti, celo obnašanje. Je pa treba poudariti, da je vohanje izjemno individualno in nekomu je lahko recimo vonj prave sivke izjemno prijeten ter sproščujoč, drugemu pa zoprn - četudi raziskave potrjujejo sedativno delovanje eteričnega olja sivke.
Če nismo zdravniki, ne zdravimo. Aromaterapija, kot jo prakticiram in učim, je holistična. Njen cilj je, da spodbujamo in vzdržujemo zdravje na vseh nivojih - fizičnem, čustvenem, mentalnem in duhovnem.
Eterična olja lahko uporablja vsakdo, vendar mora način uporabe prilagoditi svojemu znanju. Na primer, če o eteričnih oljih ne veste veliko, jih lahko uporabite v prostoru - na primer v difuzorju. Za namen neposredne inhalacije ali nanosa na kožo je potrebno pridobiti vsaj osnovne informacije o priporočenih koncentracijah in izbiri baze. Določena eterična olja imajo kontraindikacije, zato je potrebno poznati vsako uporabljeno eterično olje. Interna uporaba je namenjena samo strokovnjakom, največkrat jo prakticirajo farmacevti in zdravniki. Laikom uživanje eteričnih olj odsvetujem.
Aromaterapija je široka veda in le en del aromaterapije je pravzaprav terapija z vonjem. Kot rečeno, vonji vplivajo na naša čustva in um. Človek je od nekdaj uporabljal vonje v ritualih, celo za spreminjanje stanj zavesti. Rastlina z vonjem komunicira z okolico in vonj rastlin na zelo subtilen način komunicira z nami, z našo podzavestjo.
Nenazadnje nas vonji pomirjajo in delujejo antistresno; s tem, ko vpeljemo eterična olja v svoj vsakdan, lahko občutno znižamo raven stresa in ustvarimo harmonijo telesa in duha.
Odgovor, bi rekla, je v nas samih - a tudi mi smo vendarle del narave. Zdajle, ko je pomlad, me že samo pogled na cvetočo češnjo zaziba v stanje radosti, vzbudi veselje do življenja. Vendar je potrebna tudi odločitev, da nekaj naredimo zase, za svoje počutje. Naše telo stremi k temu, da bi bilo zdravo. Res pomembno je, da mu prisluhnemo; se ustavimo, si vzamemo čas za nego in razvajanje.
Na splošno so citrusi tisti vonji, ki dvigajo razpoloženje in prinesejo žarek sonca v naš dan. Zelo sveži so in lahkotni, zato so všeč večini ljudem. Osebno imam najraje bergamotko, pa tudi mandarino in grenivko. Eterična olja cvetov - recimo vrtnica in neroli - so bolj prefinjena in imajo subtilnejše delovanje na psiho; uporabimo jih pri stanjih kot so anksioznost, jeza, nemir (posebej neroli), ter za odpiranje srca, ljubezen do sebe, zaupanje v življenje (vrtnica). Osnovno pravilo je, da uporabite vonj, ki vam je všeč - ni potrebno, da gre za eterično olje, vohate lahko tudi cvetove na vrtu, zemljo po dežju, domača jabolka … Že samo ko vohamo, posebej če vohamo zavestno, se bo naše razpoloženje izboljšalo.